מחאה פנימית: השקפת הפסיכולוג על הדרך בה ילדים ומבוגרים בחיפה נרגשים מאירועי המלחמה.

January 14 2024doritr

המלחמה מביאה עימה אי וודאות ואיום בטחוני מתמשך. כל אלה מעוררים בכל אדם חששות, חרדות, תהיות ואף פחדים. כהורים, אנו דואגים שהילדים שלנו לא יפגעו מבחינה נפשית כתוצאה מהמצב ובד בד, לא פעם אנו מוצאים את עצמנו בחרדות ובפחדים הנובעים ממנו.

כל פסיכולוג מבין את הקשיים אשר הציבור כולו עובר לנוכח המלחמה וכן, את התחושות אשר עולות בו כתוצאה מהשלכות המלחמה. אם תשאלו פסיכולוג לגבי השלכות המלחמה, הוא בוודאי יתייחס להווה ולעתיד. כאשר ההווה יכול כאמור לגרום לילדים, בני נוער ואף מבוגרים להתמודד עם חרדות קשות, פחד, דיכאון, עצב, קושי לנהל שגרה תקינה ועוד.

העתיד לעומת זאת, יביא אתו לא מעט שאלות וכן חששות לגבי האם כל מה שעברנו יכול לחזור שוב, דבר שיכול לגרום לרבים לקושי מהותי בחיי היומיום ולא פעם, לאובדן שגרה תקינה.

מהי התגובה של ילדים ובני נוער למצב מלחמה?

פסיכולוגים רבים סוברים כי התגובות של הציבור כולו לנוכח האירועים הביטחוניים יהיו פתולוגיות וקשות, יחד עם זאת, הן מוגדרות כתגובות נורמלי למצב שהוא כלל לא נורמלי. ישנם לא מעט מחקרים אשר מצביעים על כך שחלק משמעותי מהילדים ומבני נוער אשר נחשפים לאירועים קשים, יגיבו באופן מידי ואילו חלק יגיבו רק לאחר פרק זמן כלשהו. התגובות הללו יכולות להיות קלות, אך יכולות להיות גם משמעותיות ביותר ולגרום לילדים ולבני נוער חוסר יכולת לתפקד.

מה שמשפיע על התגובות של ילדים ובני נוער לנוכח המצב הם גורמים רבים: אופי האיום ומשך האיום, עד כמה קרוב אליהם האיום, ההיסטוריה הטראומתית של הילד, החרדות של ההורים, השלב ההתפתחותי שבו מצוי הילד ועוד.

בין התגובות הרגשיות של ילדים ובני נוער ניתן לראות פחדים וחרדות אשר יגרמו לפעילות יתר או התקפי בכי, לעיתים הם יכולים לגרום גם לתסמינים גופניים שונים. לעיתים הפחדים יהיו קונקרטיים ולעיתים הם יהיו דמיוניים. מעבר לכך, הם עלולים לסבות מעצב וקהות שיובילו אותם לחוסר אנרגיה, קהות רגשית, הסתגרות חברתית ועוד. תגובות נוספות יכולות להיות תסכול וכעס כגון: חוסר סבלנות, גילויי אלימות כלפי הסביבה הקרובה ועוד.

מהן התגובות האפשרויות של מבוגרים לנוכח המצב?

גם מבוגרים יגלו לא מעט תגובות למצב. חלק מהמבוגרים ימצאו את עצמם מדחיקים את המחשבות הקשות, מתעלמים מהמצב, מתנהלים באופן שגרתי או פשוט לומדים לנהל שגרה מול מצב מלחמה. לעיתים התגובות של האנשים הללו יגיעו בשלב מאוחר יותר.

ישנם כאלה שמתמודדים עם חרדה לנוכח המצב, עם דיכאון, עם עצב, אשר מובילים אותם לחוסר מעש. רבים מוצאים את עצמם חסרי יכולת לנהל שגרה, הדבר יכול לפגוע בעבודה שלהם, בפרנסה שלהם, בחיי החברה שלהם ועוד.

מדובר על מצב לא פשוט כלל ושוב, פסיכולוגים טוענים שמדובר בסופו של דבר על תגובות טבעיות למצב מורכב וקשה. יחד עם זאת, אם אתם מתגוררים בחיפה ומזהים מצב שבו הילד שלכם סובל מתסמינים שונים שאינם מאפשרים לו לחיות חיי שגרה בצורה תקינה וגורמים לו לסבל, זה הזמן לבחור פסיכולוג ילדים בחיפה שיסייע לו. גם אתם כמבוגרים חייבים לזהות מתי הקושי והחרדות מפריעים לכם להתנהל ומקשים עליכם ולבחור בטיפול פסיכולוגי מתאים שיסייע לכם.

 

Share: